CMZ - Historie

 

Sedmdesát let zkušeností – to je pořádný kus cesty. My o tom něco víme. Během naší dlouhé historie jsme mnohokrát klopýtli a poučili se z každé chyby. Každý náš krok nám pomohl k tomu, abychom se stali silnými výrobci CNC soustruhů.

Historie společnosti CMZ, to je historie jedné rodinné firmy, která během doby prodělala obrovskou transformaci a ve svém výrobním programu se začala intenzivně věnovat jedinému produktu – CNC soustruhům. Společnost, kterou v současné době řídí vnuci zakladatele firmy bratři Zumarragovy, se stále drží tohoto obchodního modelu. Stálost, houževnatost a disciplína jsou zakódovány hluboko v DNA společnosti, která se od samého začátku soustředila na sektor obráběcích strojů.

 • ZALOŽENÍ SPOLEČNOSTI CMZ

  Florencio Zumarraga zakládá společnost CMZ ve španělském Zaldibaru, v autonomní oblasti Baskicko v severní části Španělska. Společnost se krátce zaměřuje na výrobu hoblovek pro tesaře.

  CMZ Foundation
 • PRVNÍ STĚHOVÁNÍ

  Společnost CMZ se stěhuje do nových větších prostor nedaleko svého prvního sídla a na ploše 64 m2 zde vyrábí ručně ovládané vodorovné obrážečky.

  First move of the company
 • CMZ ÚSPĚŠNĚ UVÁDÍ NA TRH SVOJI PRVNÍ VODOROVNOU OBRÁŽEČKU

  Zahájení výroby vodorovných obrážeček L-350. Vzhledem ke kladnému přijetí na trhu je výroba rozšířena o následují modely L-450 a L-625. Společnost CMZ se stěhuje do závodu o rozloze 200 m2.

  1950 | CMZ successfully launches the first shaping machines.
 • DLUHOVÁ KRIZE

  S vypuknutím dluhové krize ve Španělsku dochází k výraznému útlumu ekonomiky. V souvislosti s tímto vývojem se stovky výrobců působících v průmyslovém sektoru intenzivně orientují na zahraniční trhy. Společnosti CMZ se tuto krizi podařilo úspěšně překonat díky významnému navýšení vývozu.

  1958 | Stabilization crisis
 • ÚČAST NA PRVNÍM VELETRHU OBRÁBĚCÍCH STROJŮ V BILBAU

  Společnost CMZ se coby vystavovatel účastní prvního veletrhu obráběcích strojů v Bilbau. Akce tohoto typu nám otevírají cestu na trhy v Německu a Kolumbii.

  CMZ at the first machine tool fair in Bilbao
 • CMZ KUPUJE POZEMEK PRO DNEŠNÍ HLAVNÍ SÍDLO

  Na počátku šedesátých let minulého století společnost CMZ zakoupila pozemek o rozloze téměř 5 000 m2, na kterém dnes stojí hlavní sídlo společnosti.

  CMZ buys the land of the current headquarters
 • DOKONČENÍ VÝSTAVBY HLAVNÍHO ZÁVODU

  Práce jsou u konce a společnost CMZ vlastní první velký průmyslový sklad a centrální administrativu. Díky tomu mohla postupně narůstat výrobní kapacita, až měsíční výroba v této době dosáhla úctyhodného čísla 25 vodorovných obrážeček.

  CMZ construction finishes
 • CMZ VYRÁBÍ A PRODÁVÁ PRVNÍ PARALELNÍ SOUSTRUHY

  V průběhu sedmdesátých a osmdesátých let se společnost CMZ odchýlila od výroby vodorovných obrážeček a soustředila se na konvenční paralelní soustruhy, které představovaly 80 % poptávky. Vyráběly se modely T-360, T-410 a později také T-500.

  CMZ manufactures and markets its first parallel lathes
 • VÝROBA PRVNÍCH CNC SOUSTRUHŮ

  Číslicově řízené stroje se staly trendem ve výrobě obráběcích strojů a i společnost CMZ svoji výrobu soustřeďuje na CNC soustruhy. Prvním zástupcem byl Halcon 260 s řídicí jednotkou Olivetti.

  CMZ manufactures its first CNC lathes
 • CMZ ROZŠIŘUJE SVÉ ZÁVODY A BUDUJE PŘÍSTAVBU KE STÁVAJÍCÍM PROSTORÁM

  Kompletace strojů si žádá více místa. Proto se rozšiřuje stávající budova a je přistaveno druhé patro.

  CMZ expands its facilities with an extension of the building
 • CMZ VYVÍJÍ NOVOU ŘADU CNC SOUSTRUHŮ

  Končí výroba tradičních soustruhů s plochým ložem a společnost vyvíjí modely Izaro 60 a Izaro 80.

  CMZ manufactures its range of CNC lathes
 • V LETECH 1987–1989 SE VEDENÍ SPOLEČNOSTI UJÍMÁ TŘETÍ GENERACE

  Bratři Zumarragové, Aitor a Iñaki, se jako třetí generace v řadě dostávají do vedení společnosti, kterou do té doby řídil jejich otec Roberto Zumarraga.

  1987-1989 Third generation relay
 • UVEDENÍ NOVÉ ŘADY CNC SOUSTRUHŮ TBI

  Společnost CMZ definitivně opouští výrobu konvenčních brusek a soustruhů a orientuje se výhradně na CNC soustruhy. Důkazem je řada TBI, která spatřila světlo světa v témže roce.

  Launch of the TBI Series
 • NOVÝ ZÁVOD VE MĚSTĚ ELORRIO

  V blízkosti mateřské firmy v Zaldibaru byl v nedalekém Elloriu dostavěn závod pro mechanizovanou montáž Mecaninor, kam se tato část výroby přestěhovala. Jejím oddělením od zbytku provozu se docílilo významného růstu výroby.

  Mecaninor, machining plant of CMZ in Elorrio, is born
 • ZALOŽENÍ CMZ FRANCE

  Společnost CMZ upevňuje svou pozici na francouzském trhu a otevírá zde svou pobočku, o jejíž efektivní řízení se dodnes stará Laurent Loustalot.

  CMZ France is born
 • OTEVŘENÍ POBOČKY VE SPOJENÉM KRÁLOVSTVÍ

  Nová pobočka společnosti CMZ je založena ve městě Rugby s cílem pokrýt potřeby britského trhu.

  Opening of the UK subsidiary
 • KOMPLETNÍ PŘESTAVBA ZÁVODU CMZ V ZALDIBARU

  Rozšíření a rekonstrukce hlavního sídla společnosti CMZ v Zaldibaru jsou dokončeny. Společnost má nyní k dispozici renovované a moderní prostory přizpůsobené nové době.

  Complete remodeling of the CMZ plant in Zaldibar
 • SLAVNOSTNÍ OTEVŘENÍ POBOČKY CMZ V NĚMECKU

  Dalším cílem v mezinárodních plánech společnosti bylo otevření německé pobočky pod dohledem Olafa Suessmana.

  Inauguration of CMZ Germany
 • OTEVŘENÍ POBOČKY CMZ V ITÁLII

  Realizace plánu na mezinárodní expanzi pokračuje slavnostním otevřením italského zastoupení v Miláně. Paolo Paccagnini a jeho tým odvádějí skvělou práci a zvětšují podíl na italském trhu. Několik let po sobě se Itálie stala jedním z nejúspěšnějších trhů, na kterých společnost CMZ působí.

  Opening of CMZ Italia
 • SPUŠTĚNÍ DRUHÉHO MONTÁŽNÍHO ZÁVODU SPOLEČNOSTI CMZ – SEUNER V MALABII

  Aby společnost CMZ mohla pokrýt poptávku a odpovídajícím způsobem navýšit výrobu, buduje v Malabii druhý montážní závod zabývající se konstrukcí CNC soustruhů. Rozloha nového závodu činí více než 10 000 m2.

  Start-up of Seuner, the second CMZ assembly plant, in Mallabia
 • STRATEGIE ZNAČKY

  Společnost CMZ poprvé v historii upravuje svůj firemní styl. Společně se sloganem „Turning the world“ vzniká nový styl značky a spolu s ním také strategie značky /brand book/ jako základní dokument společnosti.

  New corporate image